„Koncentracja, dziwko!”

Jest taka czynność, którą wielu z nas wykonuje nieomal codziennie (jeśli nie codziennie), a zaliczana jest do grupy najbardziej niebezpiecznych czynności, wykonywanych przez człowieka, stanowiących jednocześnie zagrożenie dla życia ludzkiego. Spotkałem się również ze stwierdzeniem, że im szybciej przejmą ją automaty/roboty, tym lepiej dla nas (chociaż osobiście wolałbym mieć wybór, czy robię to ja, czy zlecam zadanie robotowi, bo mi się nie chce, albo nie czuję się na siłach). Czynność ta wymaga od nas bardzo dużej koncentracji – im mniejsze skupienie, tym większa szansa na popełnienie błędu, mogącego prowadzić do katastrofy, a nawet śmierci.

A tymczasem ludzie wykonujący to, jednocześnie robią różne inne rzeczy, koncentracji nie sprzyjające:

– dłubią w nosie,
– wygrzebują resztki śniadania z zęba,
– piszą smsy,
– oglądają filmiki na telefonie,
– przeglądają Internet,
– czytają maile,
– korzystają z laptopa,
– trą oczy (oba, więc one są wtedy zasłonięte przez palce, te oczy, więc chwilowo nie widzą),
– pochłaniają BigMac menu,
– gapią się w niebo,
– gapią się przed siebie w punkt (najmniejszy, bezwymiarowy obiekt geometryczny – osoba gapiąca się w punkt poza nim nie widzi nic),
– poprawiają makijaż…

… i to wszystko: prowadząc samochód. Tak, to jest ta niebezpieczna czynność, która wymaga niesamowitej koncentracji, ponieważ nawet drobny błąd może spowodować kontakt z innym użytkownikiem drogi, co kończy się tym gorzej, im większa jest różnica prędkości (to nie prędkość zabija, tylko gwałtowne jej wytracenie), albo różnica twardości (karoseria samochodu vs inne auto, motocyklista, rowerzysta, pieszy).

Powyższa lista czynności jest na pewno niekompletna, ale na pewno prawdziwa – nie wymyśliłem jej (niestety) na potrzeby tego wpisu, to jest efekt moich obserwacji, co kierowcy potrafią robić w jadących autach.

Niestety, jakim byś nie był dobrym kierowcą, możesz zostać zepchnięty ze swojego pasa ruchu przez inne auto, którego kierowca chwilowo poświęcił więcej uwagi dłubaniu w zębie, niż pilnowaniu tego, żeby trzymać się swojego pasa ruchu.

PS – nie jestem szowinistą. Tytuł wpisu jest parafrazą memów popularnych „w Internetach”, a treść dotyczy zarówno panów z nosami w smartfonach jak i pań z nosami w lusterkach. Albo odwrotnie. Koncentracja, głupcze!

3 przemyślenia nt. „„Koncentracja, dziwko!””

  1. Bardzo fajnie się czytało! Takie napięcie A tu proszę. .. jazda samochodem. Fakt, niebezpieczna i wymagająca koncentracji, niestety nie wszyscy o tym pamiętają.

  2. Bardzo fajnie się czytało! Takie napięcie A tu proszę ..jazda samochodem. Fakt, niebezpieczna i wymagająca koncentracji, niestety nie wszyscy o tym pamiętają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.